%d0%b4%d0%b5%d1%80%d0%b6%d0%b0%d0%b2%d0%bd%d0%b0-%d1%84%d1%96%d1%81%d0%ba%d0%b0%d0%bb%d1%8c%d0%bd%d0%b0-%d1%81%d0%bb%d1%83%d0%b6%d0%b1%d0%b0Головне управління ДФС України у м. Києві у Листі від 01.11.2016 № 7074/К/26-15-12-05-11 роз’яснило особливості оподаткування господарської діяльності об’єднань співвласників багатоквартирних будинків (далі – ОСББ).

Членські внески, які отримує ОСББ у вигляді грошових коштів, не підпадають під об’єкт оподаткування ПДВ, оскільки вони не є оплатою операцій з постачання товарів чи послуг.

При цьому ні статтею 196, ні статтею 197 Кодексу не передбачено виключень з об’єкта оподаткування ПДВ тих чи інших операцій, що надаються ОСББ.

На думку податківців, у ОСББ відсутній об’єкт оподаткування по водо-, тепло-, газо-, електропостачанню, гарячому водопостачанню та інших послугах, кошти за які власники жилих і нежилих приміщень перераховують безпосередньо на рахунки підприємств, організацій, які надають ці послуги, або перераховують на рахунок об’єднання для накопичення і наступного перерахунку підприємствам, організаціям, які надають ці послуги.

У випадку встановлення ОСББ для власників жилих і нежилих приміщень окремої плати за послуги з перерахунку отриманих від таких власників коштів підприємствам, організаціям, що надають послуги з водо-, тепло-, газо-, електропостачання, гарячого водопостачання та інші послуги, у ОСББ виникає об’єкт оподаткування ПДВ виходячи з вартості наданих послуг.

Кошти, що надходять на банківський рахунок об’єднання від власників жилих і нежилих приміщень для компенсації видатків на утримання і ремонт приміщень або іншого майна, що перебуває у спільній власності об’єднання, не підпадають під об’єкт оподаткування ПДВ.

Крім того, відповідно до статті 4 Закону № 2866 об’єднання може здійснювати господарську діяльність для забезпечення власних потреб безпосередньо або шляхом укладення договорів з фізичними чи юридичними особами. Така господарська діяльність об’єднання (наприклад, здача в оренду нежитлових приміщень) підпадає під визначення об’єкта оподаткування ПДВ.

Для обов’язкової реєстрації платником податку враховується обсяг операцій, які згідно з Кодексом є об’єктом оподаткування (підлягають оподаткуванню за ставкою 20 відсотків, 7 відсотків або 0 відсотків, а також ті, що звільнені від оподаткування). Операції, які не є об’єктом оподаткування (перераховані в статті 196 розділу V Кодексу) при визначенні обсягу операцій, по досягненню якого реєстрація в якості платника податку є обов’язковою, не враховуються.